Kaljanas yra vandens pypkė, naudojama aromatizuotam tabakui rūkyti per atvėsusį, šaltą, ledinį vandenį ar kitą skystį. Rūkant kaljaną, karšta anglis šildo taurelėje esantį tabaką, o tada dūmai filtruojami per vandenį kaljano pagrinde ir atšaldomi, prieš įkvepiant juos per žarną. Kaljano tabakas yra įvairių skonių, o tai vilioja jaunus žmones ir verčia juos manyti, kad kaljanas yra saugus būdas rūkyti tabaką, tačiau taip nėra. Turite žinoti, kad kaljano rūkymas yra toks pats kenksmingas kaip ir cigarečių rūkymas, bei sukelia tokias pat sveikatos problemas.
Ar Kaljanas Kenkia Sveikatai?
Kaljano rūkymo poveikis sveikatai:
Pradėjus kurtis kaljanų barams ir poilsio erdvėms, kur ant kiekvieno stalo yra pastatomas bendras pasirinktas kaljanas, kuriuo visi gali dalytis, atsirado dalijimosi rizika sveikatai. Tokia rizika, susijusi su kaljano dalijimusi, gali būti įvairios ligos, kurios pernešamos per seiles, pvz., peršalimo, COVID-19 ir pan. Šią riziką didina ir tai, kad kaljaną naudojantys asmenys yra arti vienas kito ir, greičiausiai, rūkant kaljaną kosėja vienas kitam į veidą. Be to, jei esate kaljano bare ir net nerūkote jo, vis tiek įkvėpiate aplink esančius dūmus, kuriuose yra nikotino, kurie kelia rimtą pavojų sveikatai. Tai gali padidinti riziką susirgti vėžiu, širdies ligomis, plaučių pažeidimais ir dantų ligomis.
Kaljanas nėra saugus būdas rūkyti tabaką:
Dėl socialinės atmosferos, kurią sukuria kaljanas, ir klaidingo supratimo, kad jis yra saugi alternatyva rūkyti tabaką, kaljano populiarumas labai išaugo tarp jaunimo. Tačiau rūkant kaljaną kyla rimtų pavojų sveikatai, nes kaljano pagrinde esantis vanduo nefiltruoja vėžį sukeliančių cheminių medžiagų. Tiesą sakant, dėl filtravimo proceso kaljaną reikia traukti sunkiau ir rūkyti ilgiau. O tai priverčia rūkalius įkvėpti du kartus giliau nei su cigarete. Tokiu atveju, kenksmingos cheminės medžiagos prasiskverbia dar giliau į plaučius. Lyginant su viena cigarete, kaljano dūmuose yra 36 kartus daugiau dervos ir 15 kartų daugiau anglies monoksido. Rūkantieji kaljaną taip pat įkvepia anglies monoksido, sunkiųjų metalų ir kitų toksiškų junginių, kuriuos išskiria degantys angliukai.
Kaljano rūkymas padidina riziką susirgti įvairiomis ligomis:
Dažnai kaljano tabakas yra gaminamas aliejaus pagrindu, o aliejus yra neįtikėtinai uždegiminis ir kenkia mažiems kvėpavimo takams plaučiuose. Aromatizuotame tabake esančios sultys degina burną ir padidina burnos vėžio ir dantenų ligų riziką. Šildymo elementai, turintys metalinius ritinius, gali išskirti sunkiųjų metalų jonus. Jie taip pat sukelia uždegiminius procesus plaučiuose, todėl gali būti padaryta didelė žala. Kaljano rūkymas gali sumažinti plaučių imunitetą ir padidinti riziką užsikrėsti koronavirusu ir kitomis sunkiomis ligomis. Taigi, nereikėtų manyti, kad kaljano dūmų keliami pavojai neatspindi cigarečių dūmų pavojų. Atvirkščiai. Kaljano rūkymas yra toks pats pavojingas sveikatai, kaip ir cigarečių rūkymas.