Eustoma: Auginimas Lauke

Eustoma (lot. Lisianthus) – tai ryškios gėlės, atrodančios kaip rožės, tačiau žydi daug ilgiau nei pastarosios. Tai yra daugiamečiai augalai, kurie dažnai auginami kaip vienmečiai. Eustomos žiedai yra dideli, varpelio formos su platėjančiais žiedlapiais, kurie žydi ant vieno ar kelių vertikalių stiebų. Šios gėlės yra šiek tiek sudėtingos auginti, tačiau auginti tikrai verta, ypač jei mėgstate skintas gėles. Nupjautos šios gėlės gali išsilaikyti keletą savaičių, be to žydi vasarą ir rudenį. Kadangi Eustomos ilgai nevysta,  jos yra labai paklausios nuotakų puokštėms ir dekoracijoms daryti, skirtoms kitoms ypatingoms progoms. Be to, šių gėlių spalvų spektras yra išties didelis, pvz., dažniausiai būna baltos, rožinės, violetinės ir kreminės spalvos, tačiau kartais galite pamatyti geltoną arba raudoną. Gėlės lapija yra tamsiai žalia, šiek tiek sultingos tekstūros.

Kaip auginti ir prižiūrėti Eustomą:

Priklausomai nuo jūsų auginimo zonos, Eustomas galite auginti kaip vienmečius arba daugiamečius augalus lauke. Jos yra vienmetis augalas visose zonose ir daugiametis augalas 8 ar šiltesnėje zonoje, o tai reiškia, kad ji kitais metais vėl auga nešaltuose regionuose. Šias gėles auginti nėra lengva. Nors Eustomas galite auginti iš sėklų, tačiau pradedantiesiems sodininkams to daryti nepatartina, todėl geriausia auginti iš sodinukų. Geriausia gėlių sodinukus sodinti pavasarį, atidžiai renkantis augalus su jau išdygusiais pumpurais ar žiedais.

Ideali dirva, kruopštus laistymas, tikslus tręšimas ir dažna priežiūra reikalinga norint užauginti gražius gėlių stiebus su žiedais. Tam reikalingos tam tikros auginimo sąlygos:

Šviesa:

Pasodinkite savo Eustomų sodinukus toje vietoje, kur puikuojasi saulė, kur augalas gali gauti saulės šviesos mažiausiai nuo šešių iki aštuonių valandų per dieną. Jei gyvenate vietovėje, kurioje vasaros labai karštos, augalams bus naudingas popiečio šešėlis, tačiau per daug dėl to nesijaudinkite. Kuo daugiau saulės spindulių gaus jūsų Eustomos, tuo gražesnė bus augalo lapija ir žiedai.

Dirvožemis:

Pasirinkite sodinimo vietą su gerai nusausinančiu dirvožemiu, kur nesikaupia vanduo. Pakeliamos lysvės yra idealiausia vieta, kaip ir vazonai. Eustomos teikia pirmenybę dirvožemiui, kuriame gausu organinių medžiagų, tokių kaip mėšlas, kompostas ar lapų pūvėsiai. Dirvožemis turi būti gerai nusausintas ir neužmirkęs vandeniu, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Be to, šios gėlės negali toleruoti labai rūgštaus dirvožemio pH, taip pat nemėgsta šarminės dirvos. Turėtumėte palaikyti dirvožemio pH nuo 6,5 iki 7,0, kad jūsų augalams nepagelstų lapai ir nesumažėtų gyvybingumas.

Vanduo:

Laikykite savo Eustomos augalus drėgnus, bet niekada neleiskite jiems likti šlapiems. Per daug ir per dažnas laistymas galite paskatinti grybelinių ligų vystymąsi, todėl jei turite laiko sukurti lašelinio laistymo sistemą, tai gali būti idealiausias būdas. Tokiu būdu augalai pasiima tiek vandens, kiek jiems reikia ir kur reikia. Augalo žemei tarp laistymų turėtų būti leidžiama išdžiūti, tačiau neleiskite išdžiūti patiems augalams. Dėl šios priežasties tinkamas drėkinimo laikas gali būti iššūkis auginant šiuos augalus. Maždaug 1,25 cm kritulių / drėkinimo per savaitę yra gana idealus variantas Eustomoms.

Temperatūra ir drėgmė:

Eustoma yra šilumą mėgstantis augalas, nes yra kilęs tose vietose, kur dienos yra gana sausos, o vasaros naktys šiltos. Tačiau jos žydės gausiau, jei gaus daugiau drėgmės. Eustomos neprieštarauja karštoms oro sąlygoms ir netgi gali toleruoti nedidelę sausrą, tačiau tai gali sumažinti žiedų skaičių. Šios gėlės netoleruoja drėgmės ir neauga drėgname klimate, kai saulė yra ribota.

Trąšos:

Eustomoms yra reikalinga nuolatinė maistinių medžiagų srovė, kad užaugintų gerai išsišakojusius augalus su gausiais žiedynais. Pasirinkite gėlių trąšas, kuriose yra pusantro karto daugiau kalio negu azoto, ir naudokite jas pagal pakuotės nurodymus per visą augalo auginimo sezoną. Eustomas reikia tręšti bent kartą per mėnesį ir dažniau, jei dažnai lyja.

Genėjimas:

Jei sėkmingai užauginote Eustomą, kuri pražydo vasaros pradžioje, yra didelė tikimybė, kad rudenį ji vėl žydės. Norint tai padaryti, svarbu augalus genėti tam tikru būdu, t.y. pradėkite pjaudami augalo stiebus atgal į lapiją po pradinio žydėjimo. Tada palepinkite savo augalus, įskaitant kruopštų ravėjimą, reguliarų drėkinimą ir gausų tręšimą. Tokiu atveju iki rugsėjo vidurio jos vėl jus džiugins savo žiedais.

Dauginimas:

Šiltos žiemos zonose, kur Eustomos yra daugiametis augalas, jis gali būti dauginamas šaknų auginiais. Turite nupjauti stiebus ir žalumynus 2 cm atstumu virš žemės lygio, tada kastuvu iškaskite visą augalą. Aštriu peiliu arba mentele padalinkite šaknies rutulį į dalis, įsitikindami, kad kiekvienoje dalyje yra žalumos ar augimo pumpurų. Nedelsdami persodinkite gabalus į norimas vietas ir gerai laistykite. Naujas augalų augimas turėtų prasidėti per kelias savaites.

Peržiemojimas:

Šalto oro zonose Eustomos dažniausiai miršta, todėl tiesiog ištraukite augalus iš žemės, kai baigs žydėti arba kai dėl šalto oro nuvys. Šiltos žiemos zonose, kur Eustomos auga kaip daugiametis augalas, tiesiog nupjaukite išblukusius gėlių stiebus, kad žydėtų toliau, tada sumažinkite tręšimą. Pereinamojoje zonoje Eustomos gali išgyventi žiemą, jei nupjausite augalus iki žemės lygio ir uždensite lengvu mulčio sluoksniu iki pavasario.

Dažni kenkėjai ir augalų ligos:

Grybeliniai uodai yra vienas iš labiausiai paplitusių kenkėjų, su kuriais susiduria šie augalai. Problema yra ne skraidantys suaugusieji vabzdžiai, o lervos, gyvenančios po žeme ir besimaitinančios augalo šaknimis, taip niokodamos jūsų augalus. Norėdami atsikratyti grybelinių uodų, sutelkite dėmesį į neperlaistymą. Taip pat galite apdoroti augalą švelniu insekticidu, kol išnyks visi užsikrėtimo požymiai. Erkės yra dar vienas dažnas kenkėjas, kurį taip pat galima apdoroti insekticidu. Eustomos taip pat gali būti jautrios kai kuriems augalų virusams ir stiebo vėžiui. Pažeisti augalai turi būti pašalinti ir išmesti.