Nuo kada kūdikiui reikia žaislų?
Vaikai auga ir vystosi žaisdami. Kūdikiai pradeda naudotis žaislais nuo labai ankstyvų gyvenimo stadijų, tačiau augant jų įsitraukimas bei interesai keičiasi. Žaidimai ir žaislai atlieka svarbų vaidmenį skatinant pažintinį, socialinį ir fizinį vystymąsi, o tinkamas jų įvedimas į vaiko akiratį yra labai svarbus bendrai jo(-s) raidai. Tėveliams ir globėjams svarbu žinoti, nuo kada reikalingi žaislai naujagimiams ir kaip atitikti vaiko interesus bei išrinkti saugius, dėmesį sukaustančius žaislus?
Kada kūdikiai pradeda žaisti su žaislais?
Pirmaisiais mėnesiais kūdikiui nereikia žaislų žaidimams taip, kaip įsivaizduojame.
Pagrindinė jų kasdienybės dalis – bendravimas su tėvais ar globėjais. Tiesiog paprasta veikla, tokia kaip kalbėjimas, apsikeitimai šypsenomis, lopšinės, maitinimas ir švelnūs prisilietimai, yra kertiniai dalykai, padedantys mažyliui vystytis ir augti saugioje aplinkoje.
Tačiau maždaug 6 mėnesių amžiaus kūdikiai pradeda domėtis žaislais, pavyzdžiui, vartyti ir judinti kaladėles, ridenti kamuoliukus ar glausti pliušinį meškiuką, kitą minkštą žaislą.
Įprastai skaičiuojama, kad būdami apie 9 mėnesių amžiaus, mažyliai pradeda rinktis žaislus ir sąmoningiau su jais žaidžia. Tokio amžiaus vaikas gali perimti žaislą iš vienos rankos į kitą arba gali rasti paslėptą žaislą.
Kaip pasirinkti tinkamą žaislą kūdikiui, pagal amžių?
Nuo gimimo iki maždaug 2 mėnesių amžiaus, kūdikiai pasaulį pažįsta per pojūčius. Šiame etape galima naudoti kontrastingų spalvų, švelnius garsus skleidžiančius ir įvairios tekstūros žaislus, pavyzdžiui, muzikines karuseles ar barškučius, tačiau jie nėra būtini. Mokslininkų ir kūdikių psichologų teigimu, geriausiai tokio amžiaus mažylį veikia tėvų bei globėjų švelnumas, o žaislai tik padeda.
Tačiau 2-4 mėnesių kūdikiai jau po truputį pradeda laikyti bei purtyti žaislus, pavyzdžiui, barškučius. Galima pastebėti, kad jiems patinka tam tikrų tekstūrų, spalvų ar konkrečius garsus skleidžiantys žaislai. Kai jiems sueis 4-6 mėnesiai, jie jau geriau valdys rankų motoriką ir galės pradėti tyrinėti paviršius ant žaidimų kilimėlių, stumdyti minkštus kamuoliukus ir išmėginti kramtukus.
Tam, kad nereikėtų galvoti vien tik apie sausą teoriją, Pigu.lt elektroninėje parduotuvėje veikia prekių filtras, kuris leidžia filtruoti žaislus pagal kūdikio amžių. Pasirinkite savo atžalos amžių ir matysite, kurie produktai labiausiai tinka.
Visgi, kitose kategorijose šio filtro gali ir nebūti (kaip kad čia, https://pigu.lt/lt/stalo-zaidimai-galvosukiai), tad reikėtų atsidaryti prekės puslapį ir patikrinti informaciją ten.
Žaislų nauda kūdikio vystymosi etape
Žaislai palengvina pasaulio suvokimą bei pažinimą. Jie lavina kalbos įgūdžius, muzikalumą, parodo apie problemų sprendimą ir vysto motorinius įgūdžius.
Europos Sąjungos leidžiamose rekomendacijose pabrėžiama, kad žaislai atlieka svarbų vaidmenį skatinant kūrybiškumą, vaizduotę ir fizinį aktyvumą, ypač kai vaikai pereina iš kūdikystės į ankstyvąją vaikystę.
Žaislai taip pat padeda ugdyti tam tikrą discipliną (siekti rezultato), vizualizavimą bei erdvės suvokimą, socialinius-emocinius įgūdžius, kadangi žaidžiant dažnai reikia bendrauti su tėvais, globėjais ar broliais, sesėmis.
Jeigu abejojate, kokius žaislus pirkti, turėkite omenyje, kad ekspertai pataria rinktis aukštos kokybės tradicinius žaislus. Jie turi būti tokie, kurie skatina aktyviai žaisti ir įsitraukti. Nors klaidingai manoma, kad brangūs ar elektroniniai žaislai yra būtini, nes jie geriausi, įvairių tyrimų rezultatai rodo, kad neretu atveju, tokie paprasti žaislai, kaip kaladėlės, figūros ir dėlionės, yra naudingesni ar ne ką mažiau įdomūs.
Elektroniniai žaislai su šviesomis ir garsais irgi būna naudingi, tačiau vaikas su jais gali būti atitrauktas nuo socialinio bendravimo, tad žaidimas nesuteiks tokios pat naudos vystymuisi.
Kas bus, jei nupirksiu vaikui žaislą ne pagal amžių?
Rekomendacijos pagal amžių sukurtos ne atsitiktinai.
Visų pirma, jeigu nupirksite vaikui žaislą visiškai ignoruodami rekomendacijas apie amžių, rizikuojate išleisti pinigus veltui. Jei žaislas bus pernelyg komplikuotas ar sudėtingas, vaiko susidomėjimas greitai nuslops. Jei žaislas bus neįdomus ir nekurs ryšio su mažyliu, jis irgi liks numestas kažkur pašonėje.
Be to, pirkdami vyresniems vaikams tinkamus žaislus rizikuojate vaiko sveikata, kadangi yra detalių, kurie kelia tam tikrus pavojus mažyliams, vis dar nevalingai kišantiems daiktus į burną.
Visgi, jei žinote, koks yra jūsų mažylio(-ės) raidos etapas, tikrai galite patys priimti sprendimą ir parinkti vaikui smagų žaislą, kurį jis mėgsta arba mesti didesnį iššūkį su sudėtingesniais galvosūkiais.